Zalet instalacji LPG jest naprawdę dużo. Dlatego też wiele osób decyduje się na założenie gazu w swoim aucie. Jednak istotne jest przy montażu takiej instalacji, czy zakładamy ją w aucie z manualną skrzynią biegów, czy z automatyczną.
Dzięki instalacji LPG (popularny autogaz) w samochodzie, możemy się cieszyć z oszczędności, gdyż eksploatacja auta na gaz jest tańsza niż tego na benzynę. Poza tym takie rozwiązanie to nie tylko korzyść dla naszej kieszeni, ale i dla środowiska. Dobrze wykonana instalacja to oprócz wymienionych wyżej korzyści, także bezpieczeństwo, dlatego też ważne jest, by i wszystkie produkty potrzebne do instalacji LPG były kupowane w zaufanej firmie, której pracownicy służą także fachowym doradztwem, na przykład w kwestii doboru części instalacji LPG w aucie z automatyczną skrzynią biegów.
Wtryskiwacze, filtr, przewody, dysze – jak jest zbudowana instalacja LPG
W ofercie profesjonalnych sklepów z częściami i akcesoriami LPG można znaleźć wszystko, co jest potrzebne do założenia w aucie instalacji gazowej. I to od najlepszych producentów (np. BRC) – w atrakcyjnych cenach. Dlatego też dobrze jest wiedzieć, z czego składają się takie instalacje, aby rozeznać się w temacie. Poniżej krótki opis instalacji LPG. Składa się ona z:
- sterownika – steruje układem zasilania motoru, określa dawkę paliwa i moment podania,
- wtryskiwaczy gazowych – odpowiedzialnych za dawkowanie LPG (wężyki i zawory ssące),
- reduktora gazowego – redukuje ciśnienie gazu,
- filtr fazy lotnej – czyszczenie gazu w fazie lotnej (chroni również wtryskiwacze),
- MAP sensor – czujnik ciśnienia gazu i podciśnienia,
- zbiornik gazu – montowany w bagażnikach lub tam gdzie uprzednio znajdowało się koło zapasowe,
- wielozawór – odcina gaz z dystrybutora, gdy w zbiorniku gazu jest go więcej niż 80 proc.,
- wlew gazu – istotną częścią jest przejściówka do gazu – wykonana z miedzi i zaopatrzona w uszczelkę.
Skoro wiemy już, z jakich części LPG składa się instalacja, dobrze jest się zapoznać z tytułowym tematem dotyczącym instalacji LPG w aucie z automatyczną skrzynią biegów.
Automatyczna skrzynia biegów – jaka instalacja LPG
Skrzynie automatyczne wymagają założenia sekwencyjnej instalacji LPG. Wielopunktowy (sekwencyjny) wtrysk gazu jest najpopularniejszą postacią instalacji – inne to: wtrysk gazu w fazie ciekłej, bezpośredni wtrysk gazu. Trzeba dodać, że sekwencyjny wtrysk gazu jest najmniej zawodny i dobrze sprawdzony. Dlatego też, dla efektywnego działania aut, w których są skrzynie automatyczne, specjaliści polecają właśnie sekwencyjną instalację.
Artykuł sponsorowany