W Komendzie Głównej Policji powołano do życia specjalny zespół, który zajmie się sprawdzaniem i wiarygodnością pomiarów używanych przez policjantów radarów. Wszystko przez kolejne wyroki uniewinniające kierowców i podważające wiarygodność „suszarek”.

Kto wejdzie w skład grupy?

Członkami specjalnego zespołu będą eksperci z zakresu ruchu drogowego, prewencji, kontroli i nadzoru. Będą mieli bardzo trudne zadanie. Będą musieli przeanalizować, jakie były podstawy orzeczeń wydawanych przez sądy, które przyznały rację kierowcom, którzy odmówili przyjęcia mandatu. Sprawdzone zostanie czy były to błędy proceduralne czy dotyczyły zasad wykorzystania urządzeń pomiarowo-kontrolnych lub chodziło o samą jakość pomiaru.

Policja traci pewność siebie?

Policja do tej pory we wszystkich sprawach twierdziła, że urządzenia, które wykonują pomiar posiadają wszystkie niezbędne zezwolenia i certyfikaty, a same pomiary są wiarygodne, a policjanci przeszli wszystkie niezbędne przeszkolenia. Powołanie specjalnej grupy pokazuje jednak, że nie do końca tak jest.

Policyjne statystyki a rzeczywistość

W samym 2016 roku policja ujawniła ponad 1,6 mln przypadków przekroczenia prędkości. W ponad 11 tys. przypadków kierowcy odmówili przyjęcia mandatu i dochodzili swojej racji w sądzie. Uniewinnienia doczekało się dotychczas 87 kierowców.

Jarosław Teterycz, specjalista z zakresu pomiaru prędkości powiedział:

„Statystyki policyjne wydają się zaskakująco niskie. Z mojej wiedzy wynika, że ok. 10 proc. dokonywanych pomiarów jest niemiarodajnych. Inicjatywa policji jest teoretycznie szczytna, pytanie tylko, czy nie chodzi o udowodnienie z góry założonej tezy, że jednak wszystko w porządku. A w porządku nie jest”

Bardzo wiele kontrowersji wzbudza radar ISKRA-1, z których nie chcą nawet korzystać sami policjanci. Policyjni związkowcy w sierpniu minionego roku ponownie wysłali do komendanta głównego prośbę o wycofanie urządzenia z użytku.

Ile będziemy czekać na efekty pracy grupy?

Jak mówi mł. insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy komendanta głównego policji, z efektami pracy zespołu trzeba jeszcze poczekać. Zespół dopiero zaczął pracę i na ostateczne efekty przyjdzie jeszcze czas.

Eksperci uważają, że 10% pomiarów prędkości jest niemiarodajnych. Chodzi m.in. o wykonanie pomiaru przez urządzenie, które nie spełnia wymogów. Dodajmy to tego również fakt, że każdy pojedynczy przypadek jest często nagłaśniany w mediach, a informacja o tym, że kierowca nie przyjął mandatu i uniknął kary rodzi kolejne pytania dotyczące urządzeń pomiarowych używanych przez policję.

Policja przyznała, że problem z radarem ISKRA-1 może się pojawiać. Radar automatycznie blokuje pomiar prędkości, gdy dwa pojazdy przejeżdżają przez wiązkę promieniowania elektromagnetycznego z różnymi prędkościami. Ministerstwo doprecyzowało, że w przypadku dokonywania pomiaru prędkości pojazdu, który porusza się w grupie- radar ISKRA-1 dokonuje pomiar pomiaru najszybszego pojazdu.

Eksperci jednocześnie zaznaczają, że w kwestii policyjnych mierników powstało wiele niejasności, a policja jest obecnie w fazie wymiany sprzętu na nowy. Natomiast na efekty prac specjalnego zespołu badawczego trzeba jeszcze poczekać.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

 
Rozkoduj VIN: