Mokra nawierzchnia, brak koncentracji i duża prędkość. Wszystkie te czynniki mogą przyczynić się do wpadnięcia w poślizg. W tym artykule dowiesz się jak tego uniknąć oraz wyjaśnimy Ci takie pojęcia jak poślizg nadsterowny i podsterowny.

Wielu ekspertów i zawodowych kierowców nie zna stuprocentowej metody na skuteczne uniknięcie poślizgu. Wbrew pozorom poślizgi nie zdarzają się tylko zimą. Obecna jesienna pogoda i warunki panujące na drodze nie rozpieszczają kierowców. By zminimalizować ryzyko należy zastosować się do kilku rad.

Odpowiednia prędkość

Może brzmi to banalnie i zawsze jest to powtarzane, ale by uniknąć poślizgu należy przede wszystkich dostosować prędkość do panujących warunków. Unikajmy również gwałtownego hamowania i przyśpieszania. Bardzo ważne jest zachowanie spokoju za kierownicą i nie wykonywanie nerwowych ruchów. Przed sezonem zimowym należy zadbać o odpowiednie opony i zawsze przed dłuższą trasą sprawdzajmy stan techniczny samochodu i innych podzespołów.

Eksperci zauważają, że uniknąć poślizgu można tylko, gdy zastosuje się wszystkie środki zapobiegawcze. Kluczowe okazać się może prawidłowe zdiagnozowania typu poślizgu.

Podsterowność i nadsterowność

Pisząc o poślizgu należy zaznaczyć, że istnieją dwa typy samochodów. Podsterowne i nadsterowne. Nazwa tych pojęć ma związek z reakcją samochodu na ruchy kierownicy. Samochód podsterowny ma tendencję do „uciekania” na zewnątrz łuku. Auto nadsterowne zacieśnia łuk wbrew woli kierowcy. Przypominamy, że nadsterowność dotyczy samochodów z przednim napędem, a podsterowność z tylnym.

Nadsterowny- Występuje wtedy, gdy tylna oś traci przyczepność. Auto zaczyna uciekać w kierunku przeciwnym do skrętu kierownicy. Najczęstszym błędem jest próba natychmiastowego hamowania i zatrzymania samochodu. Takie działanie może spowodować odwrotny efekt i skutkuje zablokowanie kół. Jak wyjść z takiego poślizgu? Możemy dodać nieznacznie gazu. Pomoże to tylnej osi wyjść z poślizgu. Bardzo ważne jest także zastosowanie kontry kierownicą. Czyli skręcamy płynnie w kierunku odwrotnym od toru jazdy. Następnie stosujemy przeciw-kontrę, by tylna oś nabrała przyczepności. Kontrując kierownicą nie róbmy gwałtownych ruchów, żeby w poślizg nie wpadła przednia oś.

Podsterowny- występuje, gdy wchodzimy w zakręt ze zbyt dużą prędkością lub zbyt dużym łukiem.  Cechą charakterystyczną dla podsterowności jest utrata kontroli na przednią część samochodu. Wtedy auto nie reaguje na ruchy kierownicą. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, by jak najszybciej odzyskać sterowność. Dokonamy tego stawiając opór dla kół, ściągając nogę z gazu i delikatnie hamując. W tym czasie działamy też kierownicą. Delikatnie prostujemy koła , łapiemy przyczepność i wracamy płynnie na zakręt.

Bezpieczeństwo podczas jazdy jest bardzo ważne. Dużo zależy tutaj od kierowcy i jego umiejętności. Warto wiedzieć jak uniknąć poślizgu zwłaszcza teraz, gdy co raz częściej mamy do czynienia z mokrą nawierzchnią.

źródło: www.motofakty.pl

 
Rozkoduj VIN: