Na polskim rynku samochodowym coraz częściej można się spotkać z samochodami hybrydowymi typu plug-in. Mimo to dla wielu osób nazwa ta wciąż brzmi dość enigmatycznie, nie mówiąc o dokładnej specyfikacji tego typu pojazdów. Dlatego też warto dowiedzieć się o hybrydach plug-in wszystkiego, co najważniejsze.

  1. Czym jest hybryda typu plug-in?
  2. Dynamicznie rozwijająca się dziedzina.
  3. Zalety hybrydy plug-in.
  4. Wady hybrydy plug-in.

Branża motoryzacyjna rozwija się w zawrotnym tempie, praktycznie każdego roku dostarczając na rynek cały szereg nowinek technicznych, jak i przełomowych technologii. Jakiś czas temu wśród tego pojawiła się i hybryda plug-in, która ma być swojego rodzaju połączeniem samochodu spalinowego z elektronicznym. Jakie są cechy charakterystyczne tego pojazdu i czy jest w stanie zdominować rynek? Poniżej znajdują się odpowiedzi na te pytania…

Czym jest hybryda typu plug-in?

Hybryda plug-in, nazywana również PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) to samochód posiadający dwa niezależne źródła zasilania – klasyczne spalinowe, jak i elektryczne. Co istotne, dopiero przy wspólnym działaniu ich osiągi potrafią być zadowalające, w innym przypadku moc samochodu jest stosunkowo słaba. Hybryda plug-in ma możliwość ładowania za pomocą zewnętrznego źródła energii, czyli np. gniazdka elektrycznego, jest to więc cecha wyróżniająca ją na tle pozostałych aut hybrydowych.

Dynamicznie rozwijająca się dziedzina

Choć o pierwszych hybrydach typu plug-in mówiono już dekadę temu, dopiero niedawno szerzej pojawiły się na rynku. W chwili obecnej kolejne marki prześcigają się w zapowiedziach nowych modeli hybryd tego typu, czemu trudno się dziwić. Jest to samochód, który znacząca zmniejsza emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Zalety hybrydy plug-in

Hybrydy plug-in są idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto ceni sobie niskie spalanie – producenci średnio deklarują 2 litry na 100 kilometrów. Dodając do tego świadome wykorzystanie napędu elektrycznego, można osiągnąć jeszcze lepszy wynik. Ponadto użytkownicy jednogłośnie stwierdzają, że prowadzi się je nad wyraz przyjemnie, a i same koszty eksploatacyjne nie należą do wygórowanych.

Wady hybrydy plug-in

Zdecydowanie największym minusem samochodów hybrydowych typu plug-in jest ich cena. Porównując je z modelami spalinowymi o zbliżonych osiągach, różnica cenowa może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Choć warto jednak wspomnieć, że nie będzie to aż tak widoczne, gdy skorzystamy z oferty leasingowej.

Atykuł partnera