Średni wiek wystawionych na sprzedaż aut w Polsce to ponad 10 lat według AutoBaza. Kupujący w 2019 roku najczęściej szukali 15-letnich Opli, 13-letnich Mercedesów, 11-letnich Volkswagenów, Toyot, Audi i BMW, a także 9-letnich samochodów marki Skoda.

Na rynku wtórnym dominują oferty samochodów do 25 tys. zł – stanowią one 53% wszystkich pojazdów wystawionych na sprzedaż. W tym segmencie aż 33% stanowią pojazdy w cenie 10-25 tys. zł. Droższych aut w przedziale cenowym 50-100 tys. zł jest mniej – stanowią one tylko 14% wszystkich ofert. Podobnie jest przy cenie powyżej 100 tys. zł – tutaj propozycje sprzedaży to tylko 8% całości podaży.

Aż 65% pojazdów oferowanych do sprzedaży w 2019 roku nie posiadało uszkodzeń, tylko 36% aut było po mniejszych lub większych szkodach. Największy udział w sprzedaży samochodów używanych mają pojazdy z silnikiem Diesla (47%) oraz z silnikiem benzynowym (46%).

– W Polsce większą popularnością cieszą się samochody używane, zwłaszcza sprowadzone z zagranicy. Przyczyną są oczywiście kwestie finansowe – zauważa ekspert marki VIVUS. – Zakup kilkunastoletniego lub nawet kilkuletniego auta to dużo mniejszy koszt, niż nabycie nowego pojazdu w salonie. Jednak kupując samochód z rynku wtórnego, musimy być bardziej ostrożni i dokładnie sprawdzić stan techniczny pojazdu. W wielu przypadkach warto zwiększyć budżet i zdecydować się na młodszy rocznik, tym bardziej że można to sfinansować szybką pożyczką przez Internet – podkreśla ekspert.

Samochód nowy czy używany?

Nowy samochód kupowany w salonie ma wiele zalet. Przede wszystkim można korzystać z gwarancji, a do tego taki pojazd jest często bezawaryjny przez kilka lat eksploatacji. Jednak ceny takich pojazdów to co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych, więc jest to wydatek, na jaki wielu Polaków nie może sobie pozwolić. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę, że po kilku latach użytkowania takie auto straci od 30 do 50% wartości początkowej. Jeśli po takim okresie będziemy chcieli go sprzedać, musimy liczyć się z tym, że uzyskamy dużo niższą cenę.

Samochód używany jest dużo tańszy od nowego. Na rynku wtórnym ceny kilkuletnich pojazdów zaczynają się od 15 tys. zł, a auta starsze kosztują jeszcze mniej. Samochody używane nie tracą tak szybko na wartości, jak nowe pojazdy. Nic dziwnego, że 42,22% konsumentów zdecydowanie wybiera auta używane. Takie osoby deklarują, że nie stać ich na nowe samochody, jak wynika z badania przeprowadzonego dla marki VIVUS. Natomiast 25,71% kupuje pojazdy z rynku wtórnego, bo nowe tracą za dużo na wartości.

 

Źródło: VIVUS – pożyczka na samochód

Jednak kupując auto używane, musimy wykazać się wiedzą techniczną, która powoli wykryć najważniejsze usterki i wady nabywanego pojazdu.

Na co zwrócić uwagę, kupując używany samochód?

Kupując używane auto, najczęściej ważne jest dla nas pierwsze wrażenie, tzn. jak pojazd prezentuje się wizualnie. Jednak może to być mylne wrażenie, ponieważ sprzedawcy dokładają wszelkich starań, żeby na pierwszy rzut oka nie można było dostrzec żadnych usterek i defektów. Aby je znaleźć, trzeba poświęcić trochę czasu. Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić dokumenty oraz numery podwozia, silnika, czy numer VIN na pojeździe jest zgodny z numerem w dokumentach itp. Dodatkowo dokładnie należy obejrzeć karoserię pojazdu, zwracając uwagę na wszelkie odpryski, ślady rdzy oraz widocznej szpachli.

Trzeba również zweryfikować historię auta. W tym celu wystarczy wprowadzić numer VIN auta i numer rejestracyjny na jednej ze stron www (np. na rządowej historiapojazdu.gov.pl). W ten sposób otrzymamy podstawowe informacje o nabywanym samochodzie. Warto je porównać  z danymi uzyskanymi od właściciela.

Niezmiernie istotne jest sprawdzenie stanu technicznego kupowanego pojazdu. W tym celu trzeba zajrzeć pod maskę, obejrzeć silnik, zweryfikować olej oraz płyny eksploatacyjne. Jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy, aby ocenić stan używanego auta, warto poprosić o pomoc kogoś doświadczonego lub skorzystać z usług stacji diagnostycznej.

Jak sfinansować zakup auta?

To kwestie finansowe najczęściej decydują o wyborze konkretnego samochodu. Jakie są opcje finansowania takiego zakupu? Z cytowanego już w tym artykule raportu przygotowanego dla marki VIVUS wynika, że ponad 52% Polaków kupuje używane auto, wykorzystując do tego oszczędności. Prawie 24% ankietowanych łączy oszczędności z pożyczką, a kolejne 20% badanych zaciąga na taki zakup kredyt lub pożyczkę.

Wzięcie kredytu w banku wiąże się z dłuższym oczekiwaniem na pieniądze oraz ze skomplikowanym formalnościami i wysokimi wymaganiami. Jeśli  zależy nam na uzyskaniu szybkiego finansowania, wtedy powinniśmy wziąć pożyczkę przez Internet. Decydując się na  takie rozwiązanie, formalności załatwimy online, a pieniądze otrzymamy bardzo szybko bezpośrednio na konto bankowe.

Aby uzyskać pożyczkę online na zakup auta, wystarczy wejść na stronę internetową wybranej instytucji pozabankowej. Tam wybiera się kwotę zobowiązania i okres spłaty. Następnie trzeba wypełnić prosty formularz, który musimy przesłać online do pożyczkodawcy. W celu potwierdzenia tożsamości należy jeszcze wykonać przelew weryfikacyjny na symboliczną kwotę. Decyzja pożyczkowa jest przekazywana w wiadomości SMS lub e-mail.

Auto używane w dobrym stanie technicznym może służyć bezawaryjnie kierowcy nawet kilka lat. Jednak decydując na zakup takiego pojazdu, trzeba dokładnie sprawdzić jego stan techniczny, dokumentację i dowiedzieć się, czy nie był uszkodzony na skutek kolizji lub wypadku. Kupno samochodu z rynku wtórnego to mniejszy wydatek, ale i większe ryzyko. Dlatego do takiego zakupu należy dobrze się przygotować.

Artykuł powstał we współpracy z VIVUS.pl