Ministerstwo Finansów planuje skończyć z unikaniem akcyzy od samochodów. Powstał właśnie projekt. Sprawdź co może się zmienić.

Projekt zmian zakłada, że od 2020 roku przeróbki aut na osobowe będą podlegały akcyzie. Oznacza to, że ukrócony zostanie proceder polegający na sprowadzaniu z zagranicy pojazdów ciężarowych i specjalnych i zaraz po przerejestrowaniu przerabianiu ich na pojazdy osobowe.

Na czym ten proceder dokładnie polega?

Sprowadzony samochód ciężarowy jest rejestrowany w Polsce i wydziały komunikacji nie wymagają za taki pojazd opłaty akcyzy. Następnie taki pojazd jest modyfikowany i sprzedawany i rejestrowany jako samochód osobowy. Przez to, że wcześniej został on już zarejestrowany, wydział komunikacji nie żąda, by ponownie opłacić akcyzę.

Co z podatkiem na umowie „na Niemca”?

Zmiany zakładają również koniec z procederem unikania podatku od zagranicznego pojazdu na fikcyjną umowę np. na Niemca. Rocznie kilkaset tysięcy samochodów trafia w ten sposób do Polski. Natomiast przy rejestracji pojazdów ciężarowych trzeba będzie pokazać dokument, który potwierdza brak obowiązku zapłaty podatku.

Źródło: PAP, auto-swiat.pl