Handel replikami dowodów osobistych i prawa jazdy w sieci kwitnie w najlepsze. Pomimo przepisów, że za produkcję i sprzedaż grozi dwa lata więzienia, to biznes ten wciąż ma się dobrze. Ile kosztuje replika prawa jazdy?

Nowa ustawa

Nowa ustawa o dokumentach „kolekcjonerskich” w dalszym ciągu nie odstrasza producentów replik dokumentów. W sieci wciąż bez problemu można zamówić „fałszywkę” wybranego dokumentu.

Wiesław Paluszyński, wiceprezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji na łamach „Rzeczpospolitej” powiedział, że nowe prawo nie rozwiązuje obecnie problemu „dokumentów kolekcjonerskich”. By problem rozwiązać należy całkowicie zakazać posiadania replik, które są takie same jak prawdziwe.

MSWiA wprowadzając nową ustawę postanowiło walczyć z fałszerstwem dokumentów oraz wykorzystywaniem ich do przestępstw (np. wyłudzanie kredytów). Za posługiwanie się podrobionymi dokumentami grozi kara grzywny, ograniczenie wolności do nawet 2 lat.

Ile kosztuje replika prawa jazdy?

W sieci roi się od ogłoszeń oferujących „dokumenty kolekcjonerskie”. Obecnie handlarze nie boją się kar. Za np. prawo jazdy, dowód osobisty lub inny dokument trzeba zapłacić od 350 do nawet 600 zł.

Źródło: auto-swiat.pl

 
Rozkoduj VIN: