W obecnym czasach wiele osób nie wyobraża sobie życia bez smartfona. To już nie tylko telefon, ale także biuro, kalendarz, aparat fotograficzny oraz dostęp do mediów społecznościowych. Korzystanie ze smartfona ułatwia życie, ale także może doprowadzić do tragedii. Europa chce, by za korzystanie z urządzenia podczas jazdy zabierać kierowcom prawo jazdy.

Walka ze smartfonami

Korzystanie ze smartfonu podczas jazdy może doprowadzić do tragedii. Kierowca skupiający się na telefonie traci kontrolę na tym co dzieje się na drodze. Chwila nieuwagi może kosztować życie. Statystyki pokazują, że podczas zabawy telefonem podczas jazdy, mózg kierowcy odbiera od 20 do 40% informacji z drogi.

Walkę ze smartfonami rozpoczynają właśnie Francuzi. Chcą, by za korzystanie z telefonu podczas jazdy kierowca natychmiast tracił prawo jazdy.

Obecnie za takie wykroczenie grozi mandat w wysokości 135 euro i 3 punkty karne. W nowej ustawie o mobilności sporo miejsca zajmują zapisy dotyczące korzystania ze smartfona. Projekt zakłada, że korzystanie podczas jazdy ze smartfona ma być traktowane jako bardzo poważne wykroczenie. Kierowcy na miejscu wykroczenia będą tracić prawo jazdy. Francuskie ministerstwo infrastruktury planuje wprowadzić zmiany do kodeksu drogowego do końca bieżącego roku.

Źródło: auto-swiat.pl

 
Rozkoduj VIN: