Codziennie tysiące osób korzysta z autostrady, by szybko i sprawnie dotrzeć w swoje wymarzone wakacyjne miejsce. Niestety, gdy dochodzi do poważnego wypadki ruch na autostradzie znika, a kierowcy i pasażerowie często na długie godziny zostają unieruchomieni w swoich pojazdach. Teraz ma się to zmienić.

Co mówią statystyki?

Autostrady w Polsce wynoszą 1636,9 km. Zarządcy tych dróg informują, że co godzinę autostradami przejeżdża ok. 3 tysięcy osób. W momencie wystąpienia wypadku na autostradzie zostaje uwięzionych wiele osób. Wielokilometrowy korek, wysoka temperatura, brak dostępu do wody staje się bardzo poważnym problemem.

Komenda Główna Policji wraz z Biurem Ruchu Drogowego KGP oraz Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad podjęli decyzję o stworzeniu zasad, które pomogą rozładować zatory na autostradach i drogach ekspresowych podlegających pod GDDKiA.

W powstałym dokumencie znajdą się szczegółowe opisy czynności służb zarządzających drogą oraz policją. Ustalony zostanie jasny podział kompetencji, określenie sytuacji, kiedy można wdrożyć określony plan działań.

Źródło: polsatnews.pl