Włoski Parlament ogłosił, że każdy fotelik samochodowy musi zostać wyposażony w alarm zapobiegający pozostawieniu w nim przypiętego dziecka. Plan jest. Pozostaje tylko opracować techniczne kryteria takich urządzeń.

Od kiedy będą obowiązywać przepisy?

Nowe przepisy dotyczące fotelików dla dzieci w wieku do 4 lat będą obowiązywać od lipca przyszłego roku. Statystyki pokazują, że do niebezpiecznych zdarzeń dochodzi zwłaszcza latem, gdzie dzieci pozostawione w samochodach są szczególnie narażone na przegrzanie. Niektóre takie zdarzenia kończą się nawet śmiercią.

Często zdarza się tak, że rodzice po prostu zapominają na chwilę o dziecku w foteliku i wysiadają z samochodu. Alarm ma włączać się, gdy silnik samochodu zostanie zgaszony, a pasy bezpieczeństwa w foteliku dziecka nie zostaną odpięte.

Po uchwaleniu ustawy ministerstwo infrastruktury i transportu ma 60 dni, by dokładnie określić kryteria techniczne wymaganego alarmu. Foteliki, które nie będą wyposażone w ten system po 1 lipca 2019 będą uznawane jako niezgodne z przepisami. Za brak odpowiedniego fotelika będzie grozić kara w wysokości od 81 do 326 euro. Recydywiści będą mogli natomiast stracić prawo jazdy od 15 do 60 dni.

Alarm w fotelikach nie oznacza, że trzeba będzie kupić nowe foteliki do przewożenia dzieci. Wystarczy tylko zamontowanie takiego systemu. Koszt jego instalacji będzie wynosił od 150 do 350 euro.

Źródło: www.polsatnews.pl