Zakup używanego samochodu może wiązać się ze sporym ryzykiem. Zdarza się bowiem, że sprzedający chce przed nami ukryć jakieś wady pojazdu. Jak zweryfikować to czy dane auto w rzeczywistości spełnia nasze oczekiwania? Czy wystarczy kopanie w opony i szukanie śladów korozji?
Zakup używanego samochodu – od czego zacząć?
Zakup używanego samochodu może w najlepszym przypadku wiązać się ze sporym ryzykiem. Dosyć często zdarza się, że zbywca pojazdu próbuje zataić przed nami jakieś wady pojazdu. Jednak, od czego zacząć cały proces? Przede wszystkim warto upewnić się, że odpowiednio zaplanowaliśmy swój budżet. Nie zapomnijmy o dodatkowych kosztach związanych z niektórymi formalnościami, takimi jak zapłata podatku, zakup ubezpieczenia czy konieczność zarejestrowania pojazdu. Większość z nas zaczyna poszukiwania wymorzonego samochodu od popularnych witryn internetowych. Za pomocą tego typu platform sprzedażowych możemy nie tylko porównać ceny używanych samochodów, ale także zweryfikować to czy nie przepłacamy. Załóżmy jednak, że już znaleźliśmy swój upragniony model pojazdu. Co dalej?
Bezpieczny zakup używanego samochodu
Jeśli zdecydowaliśmy się już na konkretny pojazd, zróbmy wszystko by zakup używanego samochodu był bezpieczny. Oczywiście podstawą jest to, by dobrze mu się przyjrzeć. Zadbajmy o to, by zrobić to w dobrym świetle – nie umawiajmy się na oględziny w porach wieczornych. Dzięki temu dużo łatwiej będzie nam sprawdzić powierzchnię lakieru pod kątem śladów rdzy czy pęcherzy. I mimo tego, że z punktu widzenia sprzedawcy samochodu może wydawać się to śmieszne, uklęknijmy i zajrzyjmy pod spód auta, sprawdźmy progi, nadkola i zderzaki. Przyjrzyjmy się karoserii np. pod kątem wcześniej wykonanych napraw. Nie bójmy się także zapytać zbywcy o dotychczasową historię auta (w tym serwisową). Sprawdźmy czy wszelkie dokumenty pojazdu są poprawne i nie budzą naszych wątpliwości.
Bez wątpienia jazda testowa powinna być podstawą przed ostatecznym podjęciem decyzji zakupowej. Dzięki temu poczujemy jak auto się prowadzi. Przetestujmy hamulce, bieg wsteczny i sprawdźmy czy wszystkie światła działają. Odpalmy silnik, nasłuchujmy dziwnych odgłosów, rzućmy okiem na poziom oleju na bagnecie i zbiornik płynu chłodzącego. Nawet laik wyłapie potencjalne wady. Zobaczmy, jak działa skrzynia biegów – biegi powinny zmieniać się płynnie. Zweryfikujmy również to, jaki kolor spalin emituje auto. Zdecydowanie podczas zakupu używanego samochodu warto zwrócić uwagę na powyższe kwestie.
Zakup używanego samochodu – jak sprawdzić historię pojazdu?
Pewne jest jedno – zakup używanego samochodu to spore wyzwanie i ryzyko związane z tym, że zakupimy auto, które będzie wymagało dodatkowych nakładów finansowych. Dlatego nie spieszmy się oglądając pojazd. Ostatecznie za kilka minut możemy stać się jego posiadaczami, a chyba nikt z nas nie chciałby, by pierwszą osobą, która się dowie o naszym nowym nabytku był mechanik. Czy jednak w 100% ufać temu, co mówi sprzedawca samochodu? Oczywiście możemy założyć, że wszelkie podawane przez niego informacje są zgodne ze stanem faktycznym, ale dodatkowo porównajmy je z rzeczywistą historią pojazdu. Można tego dokonać w łatwy sposób za pośrednictwem stron internetowych, które umożliwiają rozkodowanie numeru VIN. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskamy między innymi takie dane jak przebieg czy historia szkód. Z pewnością warto zainwestować również w rozbudowany raport, który może uchronić nas przed zakupem auta, które np. z powodu wcześniejszych uszkodzeń nie powinno już poruszać się po naszych drogach.