Prawidłowe ciśnienie w ogumieniu jest kwestią, którą powinien znać każdy kierowca. Dzięki niemu podróżujesz nie tylko bezpieczniej, ale też ekonomiczniej i bardziej komfortowo. Warto więc dowiedzieć się, jaki jest prawidłowy poziom ciśnienia w oponach i dlaczego jest tak ważny w przygotowaniu do jazdy.

Dlaczego prawidłowe ciśnienie w oponach jest takie istotne?

Statystyki policyjne wyrażają, że około co piąty co piąty wypadek z powodu złego stanu technicznego pojazdu, spowodowany jest stanem opon lub układu kierowniczego. Użytkowanie opon z nieprawidłowym ciśnieniem jest jedną z bardziej istotnych kwestii związanych z naszym bezpieczeństwem na drodze.

Podczas jazdy jesteśmy często odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale też za podróżujących z nami najbliższych i pasażerów. Warto więc zadbać o prawidłowe ciśnienie w oponach, a co za tym idzie, bezpieczną podróż dla nas i innych uczestników ruchu drogowego.

Nieprawidłowe ciśnienie w oponach – czym to grozi?

Jazda ze zbyt niskim lub zbyt wysokim ciśnieniem opon wpływa niekorzystnie na wiele czynników związanych z użytkowaniem samochodu. Pogorszeniu ulega ekonomia jazdy, prędkość zużywania się ogumienia i co najważniejsze, Twoje bezpieczeństwo!

Choć skutków złego ciśnienia jest wiele, wymienię tutaj kilka przykładów z codziennej jazdy. Sprawdź, co się może stać, gdy jeździsz ze złym ciśnieniem w oponach.

Zbyt niskie ciśnienie

  • Opona szybciej się zużywa – podczas jazdy na niskim ciśnieniu, wewnętrzna struktura opony ulega uszkodzeniu. Według szacowanych przez producentów wartości, ubytek ciśnienia nawet o 0,5 bara zmniejsza żywotność bieżnika aż o 1/3!
  • Znacznie obniża się precyzja i bezpieczeństwo kierowania – samochód zaczyna ściągać w kierunku, na którym umieszczona jest niedopompowana opona. Na zakrętach auto ma także skłonności do wpadania w nad- i podsterowność.
  • Zwiększenie oporów toczenia opony – może to spowodować zwiększone zużycie paliwa przez Twój samochód!

Zbyt wysokie ciśnienie

  • Znacznie mniejsza przyczepność – powodem jest zmniejszona powierzchnia styku opony z nawierzchnią.
  • Pogarsza się bezpieczeństwo – pojazd jest mniej stabilny w trakcie pokonywania zakrętów. Jest też bardziej narażony na aquaplaning podczas jazdy na mokrej nawierzchni.
  • Szybsze zużycie opon – przy zbyt wysokim ciśnieniu, żywotność bieżnika zużywa się nawet 25% szybciej!

Jaki jest prawidłowy poziom ciśnienia w oponach?

Wiemy już, jak bardzo ważną kwestią jest ustawienie właściwego ciśnienia w oponach i czym grozi ignorowanie tej kwestii. Jakie jest więc właściwe ciśnienie dla Twoich opon?

Za uniwersalną i bezpieczną wartość prawidłowego ciśnienia w oponach przyjmuje się wartość 2,2 bara. Ustawienie jej będzie odpowiednie dla większości opon i samochodów.

Jeśli jednak chcesz pokierować się bardziej dokładnymi wskazówkami, zawsze warto zwrócić uwagę na zalecenia producenta. Polecane wartości ciśnienia opon znajdziesz na tabliczce znamionowej Twojego samochodu.

W zależności od samochodu możesz znaleźć ją w kilku miejscach. Najczęściej umieszczana jest przy wlewie paliwa, przy kole zapasowym w bagażniku, w schowku lub też na słupku obok drzwi kierowcy.

Warto jeździć z prawidłowym ciśnieniem w oponach

Opona, taka jak np. Barum Bravuris 5HM, z prawidłowym ciśnieniem zagwarantuje Ci nie tylko mniejsze wydatki na paliwo i dłuższą żywotność ogumienia w sezonie letnim.

Dbając o ciśnienie ogumienia przede wszystkim zwiększysz bezpieczeństwo swoje i podróżujących z Tobą pasażerów. A podczas podróży jest to zawsze najważniejsza kwestia.

Szerokiej drogi!

Artykuł partnera