Do końca ubiegłego roku przy rejestracji kierowcy samochodów elektrycznych otrzymywali naklejkę „EE”, która umożliwiała im darmowe parkowanie w płatnych strefach oraz jazdę po większości bus pasów. Od tego roku na mocy ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych podczas rejestracji samochody elektryczne i wodorowe otrzymują już nowe zielone tablice rejestracyjne. Rozwiązanie to znacznie ułatwia identyfikację pojazdów elektrycznych poruszających się po naszych drogach.

Jak wyglądają zielone tablice rejestracyjne

Nowe tablice mają zielone tło a cyfry i litery pozostały w czarnym kolorze. Wyróżnia je także znak legalizacyjny, który dla samochodów elektrycznych ma czerwoną obwódkę, a żółtą dla samochodów z silnikiem wodorowym.

Wprowadzone zmiany miały za zadanie wyróżnienie samochodów elektrycznych, które mogą korzystać m.in. z bus pasów. Dotychczas dochodziło do wielu sytuacji, w których inni użytkownicy ruchu nie rozpoznając aut elektrycznych uważali ich za nieuprawnionych do korzystania z nadanych im przywilejów.

Zielone tablice rejestracyjne dla kogo

Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych wprowadziła zapis dotyczący zielonych tablic rejestracyjnych. Na jego mocy od początku tego roku pojazdy z napędem elektrycznym lub wodorowym otrzymują nowe tablice rejestracyjne określające w przejrzysty sposób ekologiczny rodzaj napędu.

Zielone tablice otrzymują samochody nowo rejestrowane. Właściciele aut elektrycznych, którzy zarejestrowali swoje pojazdy w latach wcześniejszych nie muszą ich obowiązkowo wymieniać. Jednak nadal mają możliwość zmiany tablic na zielone na wniosek złożony w wydziale komunikacji. Nie spowoduje to konieczności wymiany numeru rejestracyjnego oraz dowodu ale wiąże się z dodatkowymi koszami.

Co ważne mimo korzystania z napędu elektrycznego nowych tablic nie otrzymują samochody hybrydowe.

Źródło: Ustawa z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych

Fot. Screenshot YouTube Zielone tablice rejestracyjne – Tv Tetka Tczew HD

 

 
Rozkoduj VIN: