Badanie lekarskie na prawo jazdy przez wiele osób uważane jest za mit. Z dokładnym badaniem nie ma to wiele wspólnego, a kosztuje 200 zł. Ministerstwo Zdrowia znowelizowało ustawę w 2018 roku, co oznacza, że cena za badanie może być niższa.

Obowiązkowe badanie

Każdy kto chce ubiegać się o prawo jazdy musi przejść badanie lekarskie. Chodzi tu głównie o bezpieczeństwo kandydata na kierowcę i innych uczestników ruchu drogowego.

Takie badanie jest płatne i można je wykonać w placówkach medycznych publicznych i prywatnych. Co ciekawe niektóre szkoły jazdy mają własnych lekarzy uprawnionych do badania lub kierują kandydata do zaprzyjaźnionej przychodni.

Badanie kosztuje 200 zł, ale według przepisów jest to kwota maksymalna. Ministerstwo Zdrowia znowelizowało w listopadzie 2018 ustawę, z której wynika, że badania lekarskie na kierowców nie mogą przekroczyć 200 zł.

Znowelizowane przepisy oznaczają, że placówki medyczne mogą pobierać kwotę do 200 zł. Jednak od 2014 roku utarło się przekonanie, że takie badanie kosztuje „na sztywno” 200 zł.

Obecnie w walce o kandydatów na kierowców szkoły jazdy i placówki medyczne często reklamują się, że u nich badanie lekarskie będzie kosztować mniej.