Volvo to marka, która kojarzy się z bezpieczeństwem i niezawodnością. Właśnie ogłoszono Vision 2020, czyli strategię, która mówi o tym, że do 2020 roku nikt nie zginie, ani nie poniesie poważniejszych obrażeń.

Vision 2020

Plan zakłada, że Volvo skupi się nie tylko na systemach bezpieczeństwa, ale także na zachowaniu kierowców. Badania wykonane dla Szwedów pokazują, że jedną z głównych przyczyn wypadków jest nadmierna prędkość. Okazuje się, że w USA aż 25% wypadków w 2017 roku było spowodowanych przez nadmierną prędkość. Volvo doskonale zdaje sobie z tego sprawę i od 2020 roku wszystkie samochody, które wyjadą z fabryki będą posiadały ogranicznik do 180 km/h.

Dlaczego 180 km/h?

Wprowadzenie takiego systemu doskonale wpasowuje się w projekt UE dotyczący systemu wykrywania znaków i dostosowywania prędkości.

Hakan Samuelson, prezes i dyrektor generalny Volvo powiedział:

„Volvo jest liderem w dziedzinie bezpieczeństwa. Zawsze byliśmy i zawsze będziemy. Ze względu na nasze badania wiemy, gdzie są obszary problematyczne, jeśli chodzi o usuwanie poważnych obrażeń i ofiar śmiertelnych w naszych samochodach, i chociaż ograniczenie prędkości nie jest lekarstwem, warto to zrobić, jeśli uda nam się uratować jedno życie”.

Okazuje się, że ogranicznik prędkości dotyczy m.in. systemów bezpieczeństwa. Większość rozwiązań działa poprawnie do prędkości 160-200 km/h. Przy większej prędkości kierowca jest już zdany tylko na siebie.

Na poparcie swojego pomysłu Volvo zwraca uwagę na rozproszenie uwagi. Pan Ivarsson tłumaczy:

„Jako ludzie wszyscy rozumiemy niebezpieczeństwa związane z wężami, pająkami i wysokościami. Z prędkościami, nie tak bardzo . Ludzie często jeżdżą zbyt szybko w danej sytuacji na drodze i mają słabą adaptację prędkości w stosunku do tej sytuacji na drodze i swoje własne możliwości jako kierowcy. Musimy wspierać lepsze zachowanie i pomagać ludziom zrozumieć i zrozumieć, że nadmierna prędkość jest niebezpieczna. ”

Źródło: wokolmotoryzacji.blogspot.com, Volvo