Właściciele samochodów, których auta nie stoją w garażu, doskonale wiedzą, jak rozpocznie się ich poranek, kiedy na zewnątrz panuje siarczysty mróz. Większość z nich czyści szyby od szronu podczas, gdy samochód jest już odpalony. Niestety nie każdy wie, że takie zachowanie może zakończyć się mandatem w wysokości nawet do 400,00 zł.

Zdecydowana większość właścicieli samochodów, których auta stoją na przydomowych parkingach, rano podczas skrobania szyb – robi to przy włączonym silniku. Niestety takie zachowanie jest niezgodne z przepisami i grozi z to kara z dwóch różnych paragrafów.

 

Nawet do 400,00 zł kary za brak kontroli nad włączonym pojazdem

 

Kierowca, który opuszcza auto przy włączonym silniku – traci na nad nim kontrole. Takie zachowanie jest karalne i grozi mandatem w wysokości 50,00 zł. Kara ta jest wyższa – 100,00 zł, kiedy samochód na włączonym silniku pozostaje w obszarze zabudowanym. Prawo zabrania też używać pojazdu, jeśli wiąże się to z nadmierną emisją spalin i hałasu – wtedy kara wynosi – do 300 zł.

 

Jedziesz zaśnieżonym autem? Również zapłacisz mandat

 

Za poruszanie się zaśnieżonym samochodem grozi kara do 500,00 zł. Samochód zaśnieżony i zmrożony może bowiem zagrażać bezpieczeństwu na drodze nie tylko nam, ale innym uczestnikom ruchu drogowego. Samochód zanim wyjedzie w drogę – musi spełniać wszelkie wymaganie związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Pole widzenia kierowcy musi być na tyle odpowiednie, aby mógł on widzieć i przewidzieć sytuację na drodze. Ponadto kierowca musi mieć zapewnione łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi.