Opona to jedyny element samochodu, który ma bezpośrednią styczność z nawierzchnią. Pamiętajmy, że opona ma bardzo duży wpływ na nasze bezpieczeństwo na drodze. Za zły stan ogumienia można ponieść bardzo poważne konsekwencje. Sprawdź dlaczego warto sprawdzać stan opon w pojeździe.

Opona ma wpływ na bezpieczeństwo

Dobry stan techniczny opony ma duży wpływ na nasze bezpieczeństwo w trasie. Niestety wielu kierowców często zapomina o regularnym sprawdzaniu stanu ogumienia w pojeździe. Bez regularnej kontroli, sprawdzaniu stanu bieżnika i ciśnienia nie może być mowy o pełnym bezpieczeństwie. Czy wiesz, że za zły stan opony można dostać surowy mandat i stracić dowód rejestracyjny?

Komenda Główna Policji informuje, że zły stan opon stanowi aż 25,6% wszystkich usterek stwierdzanych w samochodach, które brały udział w wypadkach spowodowanych przez zły stan techniczny pojazdu. Takie dane pochodzą z raportu Komendy Głównej Policji Biuro Ruchu Drogowego Wypadki drogowe w Polsce w 2017 roku.

Jakie są najczęstsze wady w oponach?

Najczęściej stwierdzaną wadą opon w Polsce jest zużyty bieżnik. Prawo jasno mówi, że głębokość bieżnika, gdy nie ma tzw. wskaźników zużycia ma oponie, nie powinna być mniejsza niż 1,6 mm. Każdy kierowca, który zignoruje ten przepis i będzie jeździł na „łysych” oponach może stracić dowód rejestracyjny i otrzymać mandat w wysokości nawet 500 zł.

Eksperci przypominają, że starty bieżnik znacznie obniża bezpieczeństwo za kierownicą. Na takiej oponie łatwiej wpaść w poślizg, a podczas deszczu istnieje możliwość powstania zjawiska tzw. aquaplaningu (utrata przyczepności po wjechaniu w wodę).

Za co jeszcze grożą kary?

Dowód rejestracyjny można stracić i otrzymać mandat m.in. za brak identycznych opon na jednej osi. Przepisy mówią, że każdy samochód powinien być wyposażony w takie same opony na kołach jednej osi. Pojęcie takie same opony oznacza markę, model, rozmiar i głębokość bieżnika.

Warto na bieżąco obserwować stan opony. Każdy kierowca, który zauważy na oponie pęknięcia, przecięcia lub wybrzuszenia powinien skontaktować się z wulkanizatorem, który dokładnie sprawdzi stan opony i stwierdzi czy nadaje się ona do dalszej jazdy.

Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego zaznacza:

„Opony prawidłowo dobrane do danego pojazdu, sposobu jazdy kierowcy oraz do temperatury otoczenia to inwestycja w bezpieczeństwo na drodze i niższe koszty eksploatacji. Przynajmniej raz w miesiącu należy skontrolować bieżnik, ocenić ogólny stan ogumienia i sprawdzić ciśnienie w oponach – zmiana ciśnienia nawet o 0,5 bara w stosunku do wartości optymalnej wydłuża drogę hamowania nawet o 4 metry i znacznie pogarsza własności jezdne. Bez względu na obowiązujące w danym państwie przepisy, zawsze warto dbać o dobry stan techniczny naszego samochodu, w tym także o stan opon”.

Źródło: www.motofakty.pl