Bruksela przyjęła zmiany, które dotyczą opłat na korzystanie z dróg. Kraje korzystające z winiet miesięcznych, tygodniowych i rocznych będą musiały wprowadzić zmiany. Czy to oznacza, że winiety znikną?

Co oznaczają zmiany?

Nowe rozwiązanie oznacza, że od 2023 roku samochody ciężarowe i autobusy będą musiały poruszać się po europejskich drogach na innych zasadach niż obecnie. Zmiany nie ominą też samochodów osobowych, ale wejść mają w życie dopiero od 2026 roku. Komisja Europejska zadecydowała o wycofaniu tzw. eurowiniet.

Europoseł Georges Bach uważa, że:

„Chcemy, żeby oparte na kryterium czasu winiety zostały wycofane do 2023 r. Żaden z krajów nie będzie zobowiązany do wprowadzenia systemów poborów opłat za użytkowanie dróg, ale jeśli taki mają, musi on być oparty na (przebytym) dystansie, a nie na czasie”

Obecnie międzynarodową winietę muszą wykupić samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, które planują jazdę po autostradach i płatnych drogach ekspresowych, które objęte są takim system. Eurowinieta jest kupowana na określony czas, a nie za przejechany dystans. To ma się jednak zmienić.

Zmiany mają być bardziej sprawiedliwe i dostosowane m.in. do celu jakim jest redukcja emisji gazów w sektorze transportowym.

Wprowadzane zasady zakładają, że kraje UE będą musiały ustalić stawki dla samochodów na podstawie wielkości emisji CO2.

Jakop Dalunde, europoseł ze Szwecji powiedział:

„Musimy zachęcić do zwrotu ku bardziej zrównoważonym zachowaniom w transporcie. Parlament Europejski znacznie wzmocnił propozycję Komisji Europejskiej. (…) Wbudowanie kosztów szkód środowiskowych w opłaty za drogę może stworzyć dodatkową zachętę do wykorzystania nienaruszającego równowagi ekologicznej transportu”

Zanim przepisy dotyczące opłat za przejechany dystans wejdą w życie, to będą obowiązywać terminowe opłaty, które będą nałożone na kierowców z innych krajów członkowskich. Europosłowie planują, by naklejki na szybę były dostępne np. na jeden dzień lub tydzień. W opublikowanym raporcie można znaleźć również informację o tym, że możliwe będzie pobieranie dodatkowych opłat w regionach górskich, gdzie utrzymanie infrastruktury jest droższe.

Kiedy przepisy wejdą w życie? Nie wiadomo. Najpierw muszą one być uzgodnione z państwami członkowskimi UE i przegłosowane przez cały parlament.

Źródło: PAP, www.moto.onet.pl