Ministerstwo Infrastruktury zaczęło rozsyłać do Stacji  Kontroli Pojazdów pisma, by zaktualizować oprogramowanie pojazdów, które obejmuje sprawa Dieselgate. Stowarzyszenie StopVW.pl informuje jednak, że taka aktualizacja może oznaczać problemy dla użytkowników. Zaznacza się również, że podjęte działania są spóźnione i nie obejmują wszystkich pojazdów.

Co zawiera dokument?

W wysyłanym dokumencie z ministerstwa znajduje się zalecenie dla Stacji Kontroli Pojazdów, czy sprawdzany samochód przechodzący przegląd rejestracyjny jest objęty akcją serwisową w związku z Dieselgate. Ministerstwo również zaleca informowanie użytkowników o potrzebie aktualizacji oprogramowania w ASO.

Ciekawostką jest to, że dokument powstał 11 maja 2018 roku, czyli prawie 3 lata po wykryciu afery. Dla przypomnienia warto wiedzieć, że to właśnie stowarzyszenie StopVW.pl jako pierwsze wystosowało pozew zbiorowy przeciwko niemieckiemu koncernowi.

Mecenas Konrad Kacprzak, wiceprezes StopVW.pl powiedział:

„Przynajmniej od ponad roku w przestrzeni publicznej pojawiają się doniesienia o braku skuteczności tak zwanej akcji serwisowej, w odniesieniu do doprowadzenia samochodów do zgodności z wymogami homologacji. Badania, prowadzone w całej Europie, nie potwierdzają stanowiska producenta o skutecznej redukcji tlenków azotu. Jednocześnie dysponujemy wieloma informacjami od użytkowników wadliwych pojazdów o problemach, jakie wystąpiły po aktualizacji oprogramowania, takimi jak zwiększone zużycie paliwa, pogorszenie dynamiki pojazdu czy wręcz awarie, uniemożliwiające jazdę”

Stowarzyszenie zwróciło uwagę również na to, że samo pismo z Ministerstwa Infrastruktury jest nieprecyzyjne i nie zawiera wszystkich marek, które wchodzą w skład Dieselgate. Nie ma żadnej wzmianki o pojazdach, które zostały wyprodukowane w 2015 roku mimo iż w tych pojazdach ujawniono wadliwe oprogramowanie.

Czym jest StopVW.pl?

Stowarzyszenie powstało pod koniec 2015 roku, a dwa lata później złożyło pozew zbiorowy do sądu przeciwko firmie Volkswagen. Obecnie stowarzyszenie zrzesza 5 tysięcy osób, które posiadają wadliwe samochody.

Źródło: StopVW.pl