Ciepłe dni to nie tylko okazja do odpoczynku i relaksu na świeżym powietrzu. W maju rozpoczyna się zwykle sezon na alergię, które często nie omijają kierowców. Katar, kichanie i zaczerwienione oczy mogą wpłynąć na bezpieczeństwo za kierownicą. Sprawdź jak alergia wpływa na jazdę samochodem.

Alergia za kierownicą

Statystyki pokazują, że już co trzeci Europejczyk ma alergię. Ta u kierowcy może być przyczyną wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze. Katar, kichanie i zaczerwienione oczy obniżają koncentrację za kierownicą. Jak alergia wpływa na jazdę samochodem? Czy wiesz, że podczas jednego kichnięcia przy prędkości 100 km/h kierowca pokonuje około 20 metrów z zamkniętymi oczami? Alergia może dać o sobie znać w najmniej oczekiwanym momencie. Jak więc uniknąć kontaktu z alergenami podczas jazdy?

Czysty samochód to podstawa

Wnętrze naszego samochodu, tapicerka, dywaniki i kokpit to siedlisko dla alergenów, pyłków i roztoczy. Alergicy, którzy szczególnie mocno przeżywają okres pylenia traw lub są uczuleni na kurz powinni szczególną uwagę zwrócić na czystość samochodu.

Co z filtrem kabinowym?

Filtry przeciwpyłkowe w Twoim samochodzie to bariera dla alergenów. Ten specjalny filtr charakteryzuje się wykonaniem z nisko higoskopijnego i antyseptycznego materiału. Dzięki temu masz pewność, że wszystkie alergeny zostaną zatrzymane. By takie rozwiązanie zdało swój egzamin to filtr musi być regularnie wymieniany. Eksperci zaznaczają, że filtr kabinowy powinien być wymieniany raz do roku lub po 15 tysiącach km. Pamiętaj również, by na bieżąco serwisować i czyścić klimatyzację.

Nie wszystkie leki są odpowiednie dla kierowców

Ulgę wielu alergikom w okresie wzmożonego ataku np. kichania i łzawienia przynoszą leki antyhistaminowe. Niestety nie wszystkie są odpowiednie dla kierowców. Niektóre z nich obniżają koncentrację i powodują senność. Każdy kto planuje wsiąść za kierownicę po takich lekach musi dokładnie zapoznać się ulotką na opakowaniu. Na jakie preparaty trzeba więc uważać?

Leki przeciwhistaminowe I generacji

Leki przeciwhistaminowe I generacji to środki mogące wywoływać wiele niepożądanych działań, które mają wpływ na zachowanie za kierownicą. Najczęściej mogą wywołać zaburzenia widzenia, otępienie, senność, pogorszenie koncentracji.

Leki przeciwhistaminowe II generacji

Substancje z tej grupy są mniej kłopotliwe. W znacznie niższym stopniu mają wpływ na kondycję psychofizyczną. Tylko duże dawki lub początkowa faza kuracji może powodować np. senność. Przypominamy również o tym, że trzeba zwrócić uwagę na to, że każdy człowiek może reagować indywidualnie na działanie takiego leku.

Leki na przeziębienie

Leki przeciwhistaminowe mają zastosowanie nie tylko w leczeniu alergii. Wiele z nich wykorzystywana jest także przy objawach przeziębienia. Zatem jeśli jesteś przeziębiony i decydujesz się na konkretny lek dokładnie przeczytaj ulotkę lub skontaktuj się z farmaceutą, który powie Ci, czy taki lek można zażywać jeśli chce się kierować samochodem.

Alergia to nigdy nic przyjemnego. Kichanie i łzawienie może negatywnie odbić się na naszym codziennym funkcjonowanie. Wybierając leki sprawdź jak alergia wpływa na jazdę samochodem i dowiedz się wszystkiego o środkach jakie zażywasz.

Źródło: www.infor.pl, www.leki.wieszjak.polki.pl