Synoptycy zapowiadają, że w najbliższych dniach mróz da nam się ostro we znaki. Niskie temperatury mogą mieć także wpływ na kondycję naszego samochodu. Problemy z odpaleniem silnika to nie jedyne kłopoty podczas mrozów. Na co jeszcze zwrócić szczególną uwagę?

Na początek zaznaczamy, że wieloma niepokojącymi sygnałami nie trzeba się przejmować. Większość z nich ustąpi, gdy podniesie się temperatura.

Czujniki zwariowały?

Elektronika samochodowa nie ma łatwego życia podczas silnych mrozów. Większość samochodów jest już wyposażona w czujniki parkowania. Wystarczy mróz, lekki śnieg lub jakieś zanieczyszczenie, by przy małych prędkościach czujnik informował nas o przeszkodzie. Rozwiązaniem jest wyczyszczenie kontroli np. z błota pośniegowego, by wszystko wróciło do normy.

Wybierając się w dłuższą trasę warto sprawdzić jak zachowuje się inna elektronika jak np. radary ostrzegające przed kolizją lub kamery zbierające informacje o ograniczeniach ze znaków drogowych.

Dym z rury wydechowej?

Kłęby dymu wydobywające się z rury wydechowej często oznaczają poważną awarię. Biały dym podczas silnych mrozów nie oznacza jednak nic strasznego. To skraplająca się para wodna, która powoduje często duże dymienie nawet przez kilkanaście minut jazdy. Po rozgrzaniu pojazdu wszystko zjawisko to z pewnością ustąpi.

Zamarzanie paliwa?

Mrozy przekraczające kilkanaście stopni poniżej zera mogą w niektórych sytuacjach doprowadzić do zamarzania paliwa. Dotyczy to zwłaszcza oleju napędowego, z którego może wytrącić się parafina. Takie paliwo może zatkać filtr paliwa co oznacza brak możliwości uruchomienia silnika. Co należy zrobić? Najlepiej zadbać o jakiś ciepły garaż, a na przyszłość tankować paliwo z dodatkami, które odporne jest na silne mrozy. Większość stacji paliw ma takie w ofercie.

Oporne zmiany biegów

Oprócz paliwa na zamarzanie są narażone inne płyny eksploatacyjne. Silny mróz może doprowadzić do zwiększenia się lepkości płynu w skrzyni biegów. Duże opory podczas zmiany przełożeń mogą być odczuwalne zwłaszcza podczas pierwszych kilometrów.

Co z hamulcem ręcznym?

Tutaj istnieją dwie szkoły. Czy zaciągać hamulec ręczny na mrozie? Zablokowanie hamulca ręcznego ma związek z nieszczelnością pancerza linki. Zamarznięty mechanizm unieruchomi auto. Jeśli problem po jakimś czasie nie ustąpi, to jednym rozwiązaniem będzie wezwanie lawety.

Awaria instalacji elektrycznej

Czy wiecie, że silny mróz może być przyczyna pożaru w aucie? Przekonali się o tym kierowcy z Zielonej Góry. W ciągu doby zapaliło się kilka aut. Strażacy mówią, że przyczyną był silny mróz, który doprowadził do awarii instalacji elektrycznej w pojeździe.

Korzystanie z samochodu podczas silnych mrozów może od kierowców wymagać cierpliwości. Odpowiednie przygotowanie do trudniejszych warunków może rozwiązać kilka problemów. Zimowy płyn do spryskiwaczy, odmrażacze do zamków i smary do uszczelek mogą okazać się przydatne.

 

Źródło: moto.pl

 
Rozkoduj VIN: