Fotoradary, wideorejestratory, drony i specjalne aparaty z teleobiektywami, to tylko niektóre z narzędzi policji, które służą do wyłapywania kierowców. Policja chętnie sięga po rozwiązania, które mają ułatwić rejestrowanie wykroczeń wśród kierujących. Czego więc dotyczy nowy sposób na wyłapywanie kierowców?

Policja razem ze strażą miejską

Policjanci z drogówki w Bielsku-Białej rozpoczęli właśnie współpracę ze strażą miejską. Dzięki temu miejski monitoring będzie służył do wyłapywania kierowców, którzy stwarzają zagrożenie dla pieszych.

Monitoring miejski zarejestrował wykroczenie? Takie nagranie zostanie zabezpieczone, a policjanci zajmą się ustaleniem danych właściciela samochodu, który następnie będzie musiał wskazać kto w danym momencie kierował samochodem. Sprawa może trafić do sądu lub zakończyć się mandatem. W skrajnych przypadkach policja może również zatrzymać prawo jazdy.

W Bielsku-Białej monitoring miejski działa od 2001 roku. Obecnie funkcjonariusze mogą skorzystać z 80 kamer w mieście, a docelowo ma ich być 100.

Dokładnie o wykorzystaniu monitoringu miejskiego mówi art.11 ust. 2 i 3 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o strażach gminnych oraz Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2009 w sprawie sposobu obserwowania i rejestrowania przy użyciu środków technicznych obrazu zdarzeń w miejscach publicznych przez straż gminną.

Źródło: motofakty.pl