Nie od dziś wiadomo, że Apple jest bardzo zainteresowane autonomicznymi pojazdami. Firma postanowiła się podzielić szczegółami swojej pracy na temat autonomicznej jazdy.

Apple od lat nie jest chętne do ujawniania informacji na temat postępu prac i technologiami użytymi w projektach autonomicznej jazdy. Okazuje się jednak, że nadchodzą zmiany. Dyrektor do spraw badań nad sztuczną inteligencją- Ruslan Salakhutdinov przeprowadził w prezentację, w ramach której ujawnił pewne informacje na temat pracy zespołu, który zajmuje się tą technologią.

Co wynalazło Apple?

Na początek dowiadujemy się, że firma opracowała system, który wykorzystuje kamery pokładowe do identyfikacji obiektów nawet w trudnych sytuacjach. Dotyczy to m.in. pokrycia obiektywu przez krople deszczu. System może również oszacować pozycję pieszego, nawet gdy znajduje się za zaparkowanym samochodem. Innym omówionym projektem jest technika SLAM (simultaneous localization and mapping). Ma ona ułatwiać autonomicznym pojazdom orientację w przestrzeni oraz tworzenie trójwymiarowych map z wykorzystaniem czujników auta. Obecnie trwają również prace nad systemem, który podejmować będzie decyzje w dynamicznych sytuacjach na drodze.

Niesetety nie wiadomo jak Aplle chce wykorzystać swoją wiedzę na temat technologii autonomicznej jazdy. W najbliższym czasie celem firmy jest produkcja bezzałogowych pojazdów dla pracowników. Nie zanosi się jednak na to, by firma rozpoczęła produkcję własnych samochodów i przeznaczyła je do sprzedaży. Mało prawdopodobne jest również to, że pomysły zostaną sprzedane innym firmom.

www.conowego.pl