Nie ma co ukrywać, że miejsce parkingowe w centrach dużych miast jest na wagę złota. Te słowa chyba na poważnie wzięli sobie przedstawiciele rządu. W Ministerstwie Rozwoju trwają właśnie prace, które dotyczą przepisów o strefach płatnego parkowania w miastach. Czy zmiany uderzą po kieszeniach wszystkich zmotoryzowanych?

Wyższe opłaty za parkowanie

„Rzeczpospolita” poinformowała o tym, że przedstawiciele rządu chcą, by miastach, które liczą ponad 100 tysięcy mieszkańców można było utworzyć tzw. „śródmiejską” strefę parkowania. Nowe przepisy oznaczają, że samorządy będą mogły pobierać wyższe opłaty za parkowanie.

W początkowej fazie tego pomysłu strefa „śródmiejska” miała dotyczyć miast powyżej 200 tysięcy mieszkańców. Tych miast jest 16. Jednak po „konsultacjach publicznych” projekt rozszerzono o miasta powyżej 100 tysięcy mieszkańców. W skali całej Polski dotyczy to 39 miast.

Dzięki nowym zmianom samorządy będą mogły nakładać za parkowanie zaporowe ceny. Za jedną godzinę parkowania będzie można nałożyć opłatę, która wynosi 0,45% wynagrodzenia zasadniczego. Oznacza to, że w wielu polskich miastach godzina parkingu będzie kosztować nawet 9 zł.

Źródło: motoryzacja.interia.pl