Bob Lutz to były wiceprezes koncernu General Motors. Zapowiedział, że za 20 lat z dróg znikną wszystkie samochody kierowane przez ludzi. Autonomiczne samochody sprawią, że ludzie nie będą już kupować samochodów, tylko je wynajmować. Zniknąć mają również warsztaty samochodowe, media motoryzacyjne oraz większość samochodowych marek. Co o tym sądzicie?

Bob Lutz swoją wizję przyszłości przedstawił w artykule „Kiss the good Times goodbye”, który został opublikowany w serwisie Automative News.

Przyszłość ma pełni należeć do autonomicznych pojazdów napędzanych energią elektryczną. Same pojazdy mają być tylko wynajmowane przez ludzi. Ich zadaniem będzie dowieść pasażera do celu podróży, a następnie samochód wróci do realizacji innych zadań i kursów.

Lutz przewiduje również, że takie pojazdy na autostradzie będą się poruszać z prędkością 150- 200 km/h w zależności od panujących warunków na drodze. Ich właścicielami będą firmy pokroju Uber i Lyft, które w najbliższej przyszłości będą powstawać.

Punktem, które zdecyduje o przemianie motoryzacji będzie moment, gdy autonomiczne pojazdy zajmą 20-30% rynku motoryzacyjnego. Wówczas przewiduje, że rządy wielu państw dojdą do wniosku, że wypadki samochodowe nie są powodowane przez roboty, ale przez ludzi. Oznaczać to będzie, że tradycyjne samochody zostaną zupełnie zabronione, a w okresie przejściowym każdy właściciel samochodu będzie miał 5 lat, by się go pozbyć.

Czy zgadzacie się z taką wizją przyszłości?

Źródło: wirtualnemedia.pl