Początek września to nie tylko rozpoczęcie roku szkolnego, ale również zmiany, które dotyczą kierowców. Od września zaczynają obowiązywać unijne przepisy, które dotyczą emisji spalin. Samochody będą musiały przejść testy także w rzeczywistych warunkach drogowych.

Spalanie paliwa

Żaden kierowca nie jest zadowolony, gdy jego samochód spala zbyt dużo paliwa. Na zużycie paliwa wpływ ma m.in.:

  • Aerodynamika nadwozia,
  • Konstrukcja silnika,
  • Masa pojazdu,
  • Stan opon,
  • Styl jazdy kierowcy itp.

Osoby kupujące samochód dużą uwagę zwracają na parametry techniczne. Niestety często okazuje się, że dane dotyczące spalania paliwa zadeklarowane przez producenta mocno odbiegają od rzeczywistości. Dlaczego tak się dzieje? Producenci samochodów testują spalania w „warunkach laboratoryjnych”. Często są to testy na hamowni podwoziowej.

Co to jest procedura NEDC?

Procedura NEDC składa się z dwóch prób- miejskiej i pozamiejskiej. Takie badanie odbywa się w Unii Europejskiej i dotyczy unijnej polityki konsumenckiej, która nakłada obowiązek porównywania produktów. Celem takiego działania jest ujednolicenie warunków, w których mierzone jest zużycie paliwa. Nowe testy mają sprawić, że wyniki badań będą bardziej zgodne z rzeczywistością.

Zakłada się, że badania drogowe będą uzupełnieniem tych, które odbywają się w warunkach laboratoryjnych. Wyniki mają być bardziej wiarygodne na temat dwutlenku węgla i zużycia paliwa w poszczególnych modelach samochodów.

Pierwszy etap ma trwać do września 2017 r. w przypadku nowych modeli (do 2019 r. wszystkich nowych pojazdów) producenci będą musieli wszystkie rozbieżności zmniejszyć do współczynnika zgodności maksymalnie 2,1 (tj. 168 mg/km tlenków azotu zamiast 80 mg/km).

Drugi etap przewiduje, że do stycznia 2020 r. w przypadku nowych modeli (a do stycznia 2021 r. w przypadku wszystkich pojazdów) rozbieżność współczynnika ma wynosić 1,5 (tj. 120 mg/km dwutlenku azotu zamiast 80 mg/km). Przypomnieć należy również, że współczynnik ma podlegać corocznemu przeglądowi.

Źródło: www.motofakty.pl

 
Rozkoduj VIN: