Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że mDokumenty wchodzą w życie. Pilotażowy program został uruchomiony w maju. Testowane są mobilne wersje dowodów osobistych. Kolejne będzie prawo jazdy. Nowe rozwiązanie można śmiało nazwać prawdziwą rewolucją.

mDokumenty mają być dużym ułatwieniem dla wszystkich obywateli. Minister Cyfryzacji  tak powiedział o nowym programie:

„Ten pilotaż potrwa wiele miesięcy, ponieważ sprawdzamy, jak mobilny dowód tożsamości funkcjonuje w dwóch obszarach: w urzędach, tam gdzie idziemy załatwić swoje sprawy – do wydziału obsługi mieszkańców; i za chwilę w policji, kiedy policja zatrzymuje nas na drodze, albo legitymuje”.

Kiedy mobilne prawo jazdy?

Anna Streżyńska zapewnia, że w wersji mobilnej dostępne będą również inne dokumenty. Jesienią do grona mDokumentów dołączą dokumenty kierowcy i pojazdu. Następnie będzie to karta studencka, karta miejska, karta emeryta i rencisty, karta osoby niepełnosprawnej, karta dużej rodziny.

Pomysł dokumentów w wersji mobilnej można uznać za słuszny. W dzisiejszych czasach praktycznie nie rozstajemy się z telefonem komórkowym. Dostęp do dowodu osobistego i innych dokumentów w komórce jest więc rozwiązaniem bardzo praktycznym. Za pomocą takiego rozwiązania mamy dostęp do danych w każdej chwili. Możemy od razu przekazać je policjantowi. Policjant widzi nasze zdjęcie w rejestrze dowodów osobistych i widzi naszą twarz, to jest pierwsza cecha biometryczna. W następnym kroku można zweryfikować inne niezbędne dane.

Minister Cyfryzacji zapewnia, że dokumenty w komórce są w rozwiązaniem w pełni bezpiecznym. Okazanie takiego dokumentu nie wymaga pobierania żadnych danych i nie są one też w żaden sposób modyfikowane. Od Anny Streżyńskiej dowiadujemy się, że:

“Tak jak okazuję dowód osobisty, to tu daję mu prawo wglądu, chwilowe, do moich danych w rejestrze, na konkretne potrzeby” – wyjaśnia. Jeśli wyrazimy zgodę na wgląd do danych z rejestru, wówczas podajemy numer telefonu lub pesel. “Urzędnik czy policjant wklepuje do systemu, do mnie przychodzi token, podaję mu go, on nim się uwiarygadnia w systemie i jednorazowo ma dostęp do moich danych – przy mnie”

Źródło: PAP, www.motoryzacja.interia.pl

 
Rozkoduj VIN: