Samochód w zderzeniu z pociągiem nie ma praktycznie żadnych szans. Na przejazdach kolejowych w dalszym ciągu giną ludzie pomimo wielu kampanii społecznych, które przypominają o szczególnym zachowaniu ostrożności na przejazdach. Kto tak naprawdę odpowiada za większość wypadków?

PKP Polskie Linie Kolejowe udostępniło dane z których wynika, że kierowcy samochodów powodują 98% groźnych zdarzeń na przejazdach kolejowych. PKP PLK przekazało dane, że w całym kraju w ciągu trzech kwartałów 2016 roku doszło do 141 zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych. Zginęło w nich 40 osób, a 24 zostały ciężko ranne. Ciekawe jest to, że do większości wypadków dochodzi w miejscach, które są dobrze oznaczone znakiem STOP.

Michał Zięcina, ekspert ds. bezpieczeństwa w PKP PLK mówi, że:

„nieprzestrzeganie przepisów na przejazdach jest notoryczne. Czasami to pośpiech, a czasami widzimy brawurę-kierowcy omijają zamknięte już rogatki. Kiedy kierowca to robi, jest naprawdę niewielka szansa na to, że przekroczy przejazd bezpiecznie, bo od przejazdu pociągu dzielą go sekundy”.

Bezpieczeństwo

Wszystkim powinno zależeć na bezpieczeństwie na przejazdach kolejowych. PKP już od kilku lat prowadzi szkolenia, które mają uświadomić kierowcom, jak prawidłowo zachowywać się na przejazdach. Podnoszony jest także poziom kategorii przejazdów kolejowych- im wyższy, tym większy poziom zastosowanych zabezpieczeń. Dane pokazują, że przejazdów niższej kategorii jest ponad 10 tysięcy, a wyższych z aktywnymi zabezpieczeniami około 2,5 tysiąca.

W ostatnich latach udało się zredukować liczbę wypadków na przejazdach kolejowych o jedną trzecią. Głównym błędem kierowców na przejazdach o niższym natężeniu jest zbyt duża pewność. Kierowcom wydaje się, że kontrolują całą sytuację, a to jest bardzo mylne. Zdarzają się bowiem takie sytuacje, kiedy na linii znajdzie się pociąg jadący poza rozkładem, np. w ramach przejazdu technicznego. Bez względu przed jakim przejazdem się znajdujemy, należy zawsze się zatrzymać i upewnić się czy nie przejeżdża pociąg.

PKP inwestuje w bezpieczeństwo na przejazdach montując specjalny monitoring. Gdy nagrany kierowca łamie przepisy wówczas film trafia na policję.

Źródło: PAP, www.moto.onet.pl

 
Rozkoduj VIN: