Na podstawie numeru VIN dowiadujemy o wszystkich najważniejszych cechach dotyczące auta. Są to:  marka, model, rok produkcji lub rok modelowy, data produkcji, rodzaj paliwa, typ silnika i nadwozia (sedan, hatchback, kombi, cabrio, itp), fabryka, w której wyprodukowano pojazd, rynek, na który wyprodukowano pojazd, kolor pojazd i tapicerki oraz wyposażenie pojazdu z jakim pojazd opuszczał fabrykę Dodatkowo na podstawie rozkodowanie VIN poznać można informacje o:

1. kradzieżach,
2. przeglądach w stacjach kontroli pojazdu (od 2014 roku z przebiegiem),
3. akcjach serwisowych prowadzonych dla danego pojazdu przez producentów,
4. szkodach komunikacyjnych pojazdu,
5. aukcjach internetowych na których pojazd był sprzedawany, a to prowadzi do zdjęć pojazdu z aukcji lub od ubezpieczycieli.

Aby odczytać poprawnie numer należy dokładnie zapoznać z kilkoma informacjami, które pomogą nam go  „rozszyfrować”.

Pierwsze trzy symbole określają producenta (markę), który na tę część VIN-u nie ma wpływu – nadawane są przez odpowiednie urzędy. Z reguły pierwsza litera (lub liczba) określa kraj producenta są to np.:

1 lub 4 – USA,
2 – Kanada,
3 – Meksyk,
J – Japonia,
K – Korea Południowa,
V – Francja,
W – Niemcy,
Y  -Szwecja.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że jest to kraj producenta, ale niekoniecznie kraj, w którym auto zostało wyprodukowane. I tak np. numery VIN aut Volkswagena AG (Niemcy) zaczynają się od liter WVW, a Volkswagena of America (USA) od 1VW. Jednak kod samochodu wyprodukowanego w jednej z europejskich fabryk Volkswagena AG poza Niemcami (np. w Hiszpanii) też zaczyna się od liter WVW. Miejsce montażu auta określane jest w dalszej części numeru.

Druga część numeru VIN (litery i cyfry na pozycjach od 4 do 9 włącznie) zawierają ogólne informacje o aucie. Może być to np. rodzaj nadwozia, silnika i skrzyni biegów, wersja wyposażeniowa. W tej części VIN-u producent samochodu  ma dowolność – różna może być kolejność, rodzaj i szczegółowość zawartych informacji. Kody niektórych aut da się łatwo rozszyfrować na podstawie specjalnych tabel. Mają je ubezpieczyciele, serwisy. Niektórzy producenci kodują jednak informacje w ten sposób, że bez fabrycznej bazy danych informacji odczytać nie można. Ostatnie osiem znaków opisuje szczegółowo dany egzemplarz pojazdu. W tej części może znaleźć się rok, a nawet miesiąc produkcji, ewentualnie rok modelowy.

Niektóre VIN-y informują również precyzyjnie o fabryce, która zmontowała auto, a nawet o tym, którą linię montażową opuściło. Producent nie ma jednak obowiązku umieszczać tych danych, ale jeśli to robi, to rok produkcji (lub rok modelowy) zwykle umieszcza na 10. pozycji VIN-u, a miejsce produkcji na 11. Jeżeli producent nie widzi potrzeby wykorzystania wszystkich 17 pozycji VIN-u, na “niezagospodarowanych” polach numeru wpisuje znaki wypełniające, np. “Z” lub “X”.

Reasumując rozkodowanie VIN – niezależnie od ilości informacji zawartych w numerze VIN, musi on bezwzględnie składać się z 17 symboli. VIN wybity na nadwoziu może być podzielony na trzy części ale już w dokumentach numer ten podawany jest bez znaków rozdzielających, zawsze w jednym wierszu.

 
Rozkoduj VIN: